News

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Drohiczynie
20.06.2017
Gmina Drohiczyn otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 2020 na realizację projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Drohiczynie”.
Przedsięwzięcie pn.: „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Drohiczynie” polega na modernizacji energetycznej trzech budynków użyteczności publicznej:
- Urzędu Miejskiego,
- Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury,
- Ochotniczej Straży Pożarnej,
o łącznej powierzchni użytkowej: 1596 m2.
Przedmiotowa inwestycja obejmuje wykonanie docieplenia dachów, stropodachów, ścian zewnętrznych, ścian poniżej gruntu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji CO. Ponadto wykonano modernizację dwóch źródeł ciepła, w budynku UG i OSP, montaż systemu zarządzania energią w każdym z budynków, montaż instalacji fotowoltaicznej w MGOK i UM oraz modernizację oświetlenia wewnętrznego w Urzędzie Miejskim.
Inwestycja obejmuje 6 zadań, w tym trzy zadania inwestycyjne:
- zadanie 1: przygotowanie projektu do realizacji - sporządzenie niezbędnej dokumentacji,
- zadanie 2: termomodernizacja budynku Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie,
- zadanie 3: termomodernizacja budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Drohiczynie,
- zadanie 4: termomodernizacja budynku Urzędu Miejskiego w Drohiczynie,
- zadanie 5: nadzór inwestorski,
- zadanie 6: promocja projektu.
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury
Cel ogólny
Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie Miasta Drohiczyn
Cele bezpośrednie
1. Zmniejszenie zużycia energii cieplnej w budynkach użyteczności publicznej
2. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej
3. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń wytwarzanych przez sektor publiczny, poprzez modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej
4. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii w postaci paneli fotowoltaicznych
5. Zwiększenie wykorzystywania energii słonecznej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej
6. Zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego
7. Poprawa komfortu cieplnego użytkowników obiektów
W wyniku realizacji inwestycji zostaną osiągnięte następujące wskaźniki rezultatu:
1. Ilość zaoszczędzonej energii cieplnej- 2 237,08 GJ/rok
2. Ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej 20,85 MWh/rok
3. Liczba audytów ex-post – 3 szt.
Ochotnicza Straż Pożarna
W wyniku projektu zostaną osiągnięte następujące wskaźniki produktu:
1. Liczba zmodernizowanych energetycznie budynków - 3 szt.
2. Liczba zmodernizowanych źródeł ciepła - 2 szt.
3. Powierzchnia użytkowa budynków poddanych termomodernizacji - 1596 m2
4. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 238,19 tony równoważnika CO2/rok
5. Moc zainstalowana energii ze źródeł odnawialnych - 10,5 kW
W wyniku realizacji projektu zostaną osiągnięte następujące efekty bezpośrednie:
1. wzrost efektywności energetycznej (energii pierwotnej) o 63,25 % w budynku UM, o 63,89% w budynku MGOK oraz o 75,69% w budynku OSP, co w ramach projektu da średnią efektywność na poziomie 68,51% wyliczając średnią do udziału kosztowego lub na poziomie 67,61% wyliczając średnią arytmetyczną dla projektu
2. Oszczędność kosztów eksploatacyjnych w wysokości 204 229,97 zł.
3. Redukcja emisji CO2 na poziomie 238,19 Mg CO2/rok, w tym zmniejszenie emisji CO2 dla każdego z wymienianych źródeł na poziomie ponad 30%.
4. Pozyskanie energii elektrycznej z źródeł odnawialnych na poziomie ok 10 021,58 kWh/rok, co wpłynie na zmniejszenie kosztów zużycia energii sieciowej (energia elektryczna pozskana z OZE będzie wykorzystywana tylko i wyłącznie na potrzeby własne)
Urząd Miejski
Długoterminowe korzyści społeczno –ekonomiczne:
• redukcja emisji lokalnych zanieczyszczeń powietrza (CO2, SO2, NOx, pyły, metale ciężkie) i zmniejszenie przez to strat ekonomicznych (które obecnie tylko po części rekompensowane są poprzez opłaty za emisję) spowodowanych: degradacją ekosystemów leśnych, rolnych i wodnych, przyśpieszoną korozją elementów budowli, maszyn i urządzeń, niekorzystnym wpływem zanieczyszczeń na zdrowie ludzkie, itp.,
• poprawa jakości powietrza, w wyniku przeprowadzonej termomodernizacji i zainstalowania odnawialnych źródeł energii skutkująca spadkiem zachorowalności lokalnej społeczności, co z kolei powoduje zmniejszenie kosztów leczenia i czasu zwolnień chorobowych.
• korzystne oddziaływanie na lokalne rynki pracy poprzez tworzenie dodatkowych miejsc pracy w budownictwie
• wzrost prestiżu politycznego (i to zarówno na poziomie społeczności lokalnych jak i całego kraju) w związku z troską o środowisko przyrodnicze i zrównoważony rozwój gospodarczy, oraz stworzenie możliwości zmniejszenia luki cywilizacyjnej pomiędzy obszarami wiejskimi i peryferyjnymi a regionami zurbanizowanymi,
• łatwiejsze wywiązanie się kraju ze zobowiązań międzynarodowych dotyczących redukcji emisji zanieczyszczeń lokalnych i gazów cieplarnianych (głównie CO2), a przez to zmniejszenie kosztów działań, które muszą być podjęte dla osiągnięcia wymaganych przez odpowiednie konwencje limitów emisji w skali kraju,
• podniesienie świadomości pracowników sektora publicznego w zakresie oszczędności gospodarowania energią oraz realizacja funkcji pełnienia przez samorządy wzorcowej roli w zakresie zarządzania energią.
Zastosowane w projekcie produkty i technologie będą charakteryzować się obowiązującym od końca 2020 r. minimalnym poziomem efektywności energetycznej i normami emisji zanieczyszczeń, które zostały określone w środkach wykonawczych do dyrektywy 2009/125/WE, - Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/WE dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zmiany dyrektyw 2009/125/WE i 2010/30/UE oraz uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE, tj. zgodność realizowanej inwestycji z unijnymi standardami i przepisami w zakresie wspierania efektywności energetycznej w UE, a także usunięcia barier na rynku energii i zapewnienie jego prawidłowego działania.
Grupą docelową projektu są osoby korzystające z infrastruktury, która będzie podlegała modernizacji energetycznej, a przede wszystkim: pracownicy UG i interesanci, pracownicy Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury oraz korzystający z ośrodka, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej i członkowie orkiestry.
Gmina Drohiczyn otrzymała dofinansowanie w ramach konkursu nr RPPD.05.03.01-IZ.00-20-001/15 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi priorytetowej V "Gospodarka niskoemisyjna", Działania 5.3,"Efektywność energetyczna w sektorze mieszkaniowym i budynkach użyteczności publicznej", Poddziałania 5.3.1. "Efektywność energetyczna w budynkach publicznych w tym budownictwo komunalne".
Wydatki ogółem: 1 455 514,59 zł
Wydatki kwalifikowalne: 1 352 597,49 zł
Dofinansowanie EFRR: 987 396,07 zł
Wkład własny ogółem: 468 118,52 zł
Wkład własny kwalifikowany: 365 201,42 zł