Logo Gmina Drohiczyn

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 26367
W sumie: 399591

News

News zdjęcie id 2358

EduAgro – edukacja lokalna na Podlasiu Nadbużańskim

28.10.2022

Flaga Unii Europejskiej, Logo Województwo podlaskie, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, PROW

Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” przystąpiło do realizacji operacji pt. „EduAgro – edukacja lokalna na Podlasiu Nadbużańskim” w ramach której zorganizowała wyjazd studyjny do Doliny Baryczy w terminie 28.09.2022 r. – 30.09.2022 r. i warsztat pod tym samym tytułem co operacja w terminie 27.10.2022 r. Operacja była realizowana w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Zarówno w wyjeździe jak i warsztacie wzięło udział 15 osób z województwa podlaskiego oraz mazowieckiego, byli to producenci lokalni, właściciele obiektów agroturystyk oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Uczestnicy mieli możliwość poznania zasad funkcjonowania gospodarstw agroturystycznych z ofertą edukacyjną w Dolinie Baryczy, porównać własne doświadczenia i dowiedzieć się co mogą dodać lub zmienić w swojej ofercie.

Pierwszy dzień wyjazdu grupa zaczęła w Karczmie Górecznik, gdzie zapoznali się z ofertą edukacyjną Rodzinnego Parku Rozrywki, który w swojej ofercie ma 4 ścieżki edukacyjne. Kolejnym punktem wizyty była Restauracja Folwark Jeździecki Jurand, gdzie właścicielka opowiedziała jak przekształciła rodzinny folwark jeździecki w gospodarstwo agroturystyczne. W ramach przykładu zajęć z oferty ośrodka uczestnicy wzięli udział w warsztatach robienia mydełek.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się w gospodarstwie Hagro pani Hanna Jankowska opowiedziała jak połączyła prowadzenie ogromnego gospodarstwa rolnego z bogatą ofertą edukacyjną. Właścicielka połączyła swoją wiedzę o prowadzeniu gospodarstwa z tym co może przekazać zarówno najmłodszym, jak i starszym. Kolejnym punktem wizyty była Edukacja nad stawami, gdzie uczestnicy zapoznali się ze ścieżką edukacyjną związaną z rybołówstwem oraz wysłuchali prelekcji o historii karpia, który jest symbolem Doliny Baryczy. Następnie grupa odwiedziła Gospodarstwo Sznajder, gdzie wzięli udział w przykładowych warsztatach jakie oferuje gospodarstwo. Ostatnim punktem było zapoznanie z ofertą w Ceglanym Domu, gdzie właściciele opowiedzieli o budowaniu oferty edukacyjnej.

Ostatni dzień wyjazdu studyjnego uczestnicy rozpoczęli w komorze normobarycznej, gdzie wysłuchali prelekcji Prezes SLGD Partnerstwo dla Doliny Baryczy, która zapoznała ich z działaniami Stowarzyszenia w zakresie rozwijania edukacji lokalnej. Następnie odwiedzili Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny, w którym mieści się muzeum bombki, poza zwiedzaniem zapoznali się również z programem edukacyjnym KOM. Wyjazd zakończono z przedstawicielami CETS - Krośnice, którzy pokazali jedną ze ścieżek nad Stawami Milickimi.

27.10.2022r. w Ośrodku Promocji Produktu Lokalnego ,,Zagubek" odbył się warsztat pn. „EduAgro – edukacja na Podlasiu Nadbużańskim” na którym podsumowaliśmy wyjazd studyjny do Doliny Baryczy. Spotkanie zostało zorganizowane w formie. W programie spotkania była prezentacja koordynatora projektu w wyjazdu studyjnego, opracowanie propozycji i pomysłów wdrożenia i wykorzystania doświadczeń i dobrych praktyk z wyjazdu na terenie Podlasia Nadbużańskiego. Jako podsumowanie uczestnicy stworzyli wspólnie bazę tematów do wykorzystania w ofercie edukacyjnej.

Efektem realizacji operacji było podniesienie wiedzy  uczestników wyjazdu oraz spotkania informacyjnego w zakresie rozwoju edukacji lokalnej na terenach wiejskich z wykorzystaniem potencjału ekonomicznego, społecznego i środowiskowego. Operacja wpłynęła pozytywnie na rozwój obszarów wiejskich poprzez wymianę doświadczeń w obszarze  turystyki opartej o lokalne zasoby przyrodnicze, kulturowe, infrastrukturę turystyczną, rekreacyjną, atrakcje turystyczne. Operacja pobudziła uczestników do podejmowania bądź rozwijania działalności związanej z edukacją lokalną na terenie Podlasia Nadbużańskiego. Efektem jest również powstała publikacja – kolorowanka w formie PDF z szablonami zwierząt z Podlasia Nadbużańskiego z zagadkami oraz krajobraz przedstawiający rzekę Bug. 

Burmistrz Drohiczyna zaprasza

Wojciech Borzym
Burmistrz Drohiczyna
przyjmuje interesantów
w sprawie skarg i wniosków
w każdy poniedziałek
800-1200 i 1600-1630

Marian Rogowiec
Przewodniczący Rady
przyjmuje interesantów
w sprawie skarg i wniosków
w każdy poniedziałek
900-1200

Urząd Miejski

ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5
17-312 Drohiczyn
tel.: 85 65-65-260
e-mail: um@drohiczyn.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.