Logo Gmina Drohiczyn

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 17168
W sumie: 61831

News

News zdjęcie id 2344

Dobre praktyki w zakresie rozwoju sektora usług czasu wolnego i gospodarki doświadczeń

19.09.2022

W dniach 30.08– 02.09.2022 r. odbył się wyjazd studyjny w ramach projektu „Dobre praktyki w zakresie rozwoju sektora usług czasu wolnego i gospodarki doświadczeń – wyjazd studyjny do województwa kujawsko-pomorskiego”. W operacji wzięło udział 16 osób z województwa podlaskiego oraz mazowieckiego, byli to przedstawiciele branży turystycznej i ngo działających w obszarze promocji i rozwoju turystyki na obszarze LGD. Uczestnicy mieli szansę zapoznać się z ideą organizowania usług czasu wolnego i gospodarki doświadczeń, zasadami zakładania i funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych, społecznych oraz zagród edukacyjnych na przykładzie LGD woj. kujawsko – pomorskiego.

 

Uczestnicy wyjazdu

 

Pierwszy dzień wyjazdu grupa spędziła w Gospodarstwie Opiekuńczym „ Augustynka” w Tucholi, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Prezesem Stowarzyszenia Gospodarstw Opiekuńczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Grupa wysłuchała prezentacji na temat idei i funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych na terenie województwa. Przedstawiciele mieli możliwość rozmowy z  podopiecznymi, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach w OPI Augustynka.

 

Ludzie przy stołach

 

Drugi dzień wizyty rozpoczął się od wizyty w biurze Partnerstwa „LGD Bory Tucholskie”, następnie odwiedzili Górniczą Wioskę w Pile. Obiekt jest idealnym przykładem wsi tematycznej, którego celem jest ochrona dziedzictwa i zabytków, prowadzenie badań archeologicznych, aktywizacja społeczności lokalnej, popularyzacja potencjału obszarów wiejskich, ochrona przyrody oraz promocja turystyki opartej na dziedzictwie. Tematykę ekonomii społecznej przedstawiła nam Prezes Stowarzyszenie BUKO. Następnym punktem było zwiedzanie Tucholi oraz degustacja lokalnych wyrobów czekoladowych. Popołudnie przedstawiciele spędzili aktywnie - z perspektywy kajaka poznawali obiekty turystyki wodnej Wielkiego Kanału Brdy.

 

kajaki

 

Trzeci dzień wyjazdu studyjnego zaczęli od spotkania z Małgorzatą Oparką z Fundacji CudaWianki i Warsztatownii Kreatywności. W tym gospodarstwie opiekuńczym prowadzone są m.in. zajęcia rękodzielnicze, zielarskie i kosmetyczne. Przy tworzeniu receptur korzystają z bogactw roślin, które ich otaczają pól, łąk, lasów. Organizują powroty do dawnych zajęć na wsi m.in. poprzez wspólne kiszenie kapusty przy regionalnych przyśpiewkach. Kolejnym punktem było Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie grupa wzięła udział w lekcji muzealnej i zwiedzili Szubin. Odwiedzili również Niedźwiady, gdzie w ramach RPO województwa kujawsko-pomorskiego powstało Centrum Astronomiczno, Kulturalno-Dydaktyczne – wysłuchali krótkiej prelekcji na temat działalności Centrum oraz obejrzeli teleskopy. Dzień zwieńczyli kolacją z przedstawicielami LGD Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”.

 

Spotkanie przy stole

 

Ostatni dzień wizyty studyjnej w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęli na Ranczu u Amadeusza. Obiekt należy do Ekomuzeum Doliny Noteci. Na terenie gospodarstwa znajduje się mini zoo, a w nim m.in. kózki miniaturki, konie, ozdobne kury, ale również zwierzęta egzotyczne m.in. karakany z Madagaskaru, agama brodata czy kilka gatunków węży. Właściciel opowiadał nam również o prowadzonym przez siebie azylu dla zwierząt. Uczestnicy brali udział w warsztatach z tworzenia kwiatów z bibuły oraz karmienie egzotycznych zwierząt. Na zakończenie wyjazdu odwiedzili Gospodarstwo agroturystyczne Stara Stodoła, gdzie wysłuchali prelekcji na temat dobrych praktyk oraz skorzystali z gry w golfa na najstarszym polu golfowym w województwie kujawsko-pomorskim.

Wizyta studyjna współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Burmistrz Drohiczyna zaprasza

Wojciech Borzym
Burmistrz Drohiczyna
przyjmuje interesantów
w sprawie skarg i wniosków
w każdy poniedziałek
800-1200 i 1600-1630

Marian Rogowiec
Przewodniczący Rady
przyjmuje interesantów
w sprawie skarg i wniosków
w każdy poniedziałek
900-1200

Urząd Miejski

ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5
17-312 Drohiczyn
tel.: 85 65-65-260
e-mail: um@drohiczyn.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.