Logo Gmina Drohiczyn

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 11449
W sumie: 146087

News

News zdjęcie id 2242

Zmiany w Systemie Rekrutacji do Wojska Polskiego – początek funkcjonowania Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim

27.04.2022

Zmiany w Systemie Rekrutacji do Wojska Polskiego – początek funkcjonowania Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim.

Wchodzi w życie ustawa o obronie Ojczyzny, która wynosi Wojsko Polskie na nowy poziom rozwoju. Ustawa powołuje do życia nowe instytucje rekrutacyjne, na nowo definiuje rodzaje służby, wprowadza nowe, przejrzyste rozwiązania dla przyszłych i obecnych żołnierzy, porządkuje również w jednym miejscu zapisy dotychczas publikowane w 14 różnych ustawach z lat 60, 70 i młodszych.

 

POWSTAŁY ETATOWE CWCR I WCR

Z dniem wejścia w życie ustawy powstało Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji
z oddziałami zamiejscowymi w każdym województwie i 86 Wojskowych Centrów Rekrutacji, w tym WCR w Bielsku Podlaskim. Tworzymy szybki i przyjazny mechanizm przyjęć do wojska, stąd również specjaliści z poradni psychologicznych, którzy zasilą strukturę nowych centrów. Siły Zbrojne będą przechodzić zmiany porządkujące i uelastyczniające zasady ich funkcjonowania – zwłaszcza w obszarze procedur naboru i katalogu możliwości wstąpienia
do służby wojskowej.

CEL USTAWY

Głównym celem wprowadzanej ustawy o obronie Ojczyzny jest zwiększenie liczebności
Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Podejmowane działania przełożą się na zwiększenie liczebności – a przez to poprawę efektywności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa wprowadza mechanizm pozyskiwania dodatkowych funduszy na uzbrojenie i modernizację, co umożliwi szybszy rozwój technologiczny Wojska Polskiego.

 

Żołnierz z karabinem

 

ODPOWIEDŹ NA POTRZEBY

Odpowiadamy na zapotrzebowanie społeczne, które chce dzisiaj mieć wybór pomiędzy rozmaitymi formami służby wojskowej, uelastyczniamy rozwiązania adekwatne do oczekiwań społecznych. Dlatego też wprowadzamy:

 • dobrowolną służbę zasadniczą, która po 12 miesiącach szkolenia będzie przepustką
  do służby zawodowej w korpusie szeregowych zawodowych;
 • aktywną rezerwę – 2 dni szkolenia raz na kwartał, raz na 3 lata szkolenie zintegrowane, możliwość przejścia do służby zawodowej po 3 latach.

Nowością jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, która jest podzielona na dwa etapy - podstawowy trwający do 28 dni i specjalistyczny do 11 miesięcy. Osoba decydująca się na tę formę służby zyskuje wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 4560 zł, pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej, pierwszeństwo zatrudnienia
w administracji publicznej, po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska, a czas odbywania dobrowolnej służby zasadniczej wliczany jest do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.

Zmianom na korzyść ulegną również warunki rekrutacji i pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym korzystne rozwiązania dla pracodawców zatrudniających żołnierzy oraz m.in. atrakcyjniejsze uposażenie. Oferta tzw. szkolnictwa wojskowego również zostanie przeniesiona na zdecydowanie wyższy poziom. Podchorążowie, kadeci i elewi podczas realizacji edukacji w uczelniach wojskowych, szkołach podoficerskich, czy ośrodkach szkolenia również otrzymają uposażenie miesięczne w wysokości minimum 4560 zł.

REKRUTACJA PO NOWEMU

Dziś jest tak prosto jak nigdy dotąd. Trzy kroki wystarczą żeby wstąpić w struktury Wojska Polskiego

 1. Wejdź na Portal Rekrutacyjny do Wojska Polskiego (zostanzolnierzem.pl) i rozpocznij proces rekrutacji. To tu rozpoczniesz swoją drogę do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej. Zakładając konto w portalu przejdziesz przez pierwszy etap rekrutacji, w ramach którego, poznamy Twoje preferencje i zainteresowania tak, aby przygotować dla Ciebie odpowiednią ofertę służby w armii. W ramach portalu i interakcji z naszym specjalistą
  od rekrutacji zostaniesz skierowany do Wojskowego Centrum Rekrutacji.
 2. Maksymalnie 14 dni od złożenia wniosku w portalu zostanzolnierzem.pl otrzymasz informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji masz się stawić. To tam,
  w jeden dzień, odbędziesz rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz zostaniesz zbadany przez komisję lekarską (dotyczy tylko osób nieposiadających orzeczonej zdolności do czynnej służby wojskowej tzw. kat. A). W przypadku pozytywnych wyników i opinii zakończysz ten dzień z kartą powołania na szkolenie podstawowe.
 3. Twoje szkolenie podstawowe potrwa do 30 dni. W tym czasie czeka na Ciebie szereg zajęć teoretycznych, jak i praktycznych. Na zakończenie szkolenia złożysz przysięgę wojskową i otrzymasz stopień wojskowy żołnierza rezerwy.

WOJSKOWE CENTRUM REKRUTACJI W BIELSKU PODLASKIM

WCR w Bielsku Podlaskim prowadzi nabór ochotników do różnych form służby wojskowej
na terenie obejmującym powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki oraz wysokomazowiecki. Zapraszamy do kontaktu z wojskowymi rekruterami. Z tygodnia na tydzień będziemy informować o kolejnych możliwościach, które kierujemy od młodzieży po wszystkich starszych zainteresowanych mundurem żołnierza Wojska Polskiego.

 

WIĘCEJ INFORMACJI UZYSKASZ:

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim

ul. Dubiażyńska 2, 17-100 Bielsk Podlaski

tel.: 261 398 065

e-mail: wcrbielskpodlaski@ron.mil.pl

https://wcrbielskpodlaski.wp.mil.pl

https://www.facebook.com/WCR.Bielsk.Podlaski

https://twitter.com/WCR_Bielsk_Podl

Godziny pracy: w poniedziałek od 7.30 – 18.00; od wtorku do piątku 7.30 – 15.30

Burmistrz Drohiczyna zaprasza

Wojciech Borzym
Burmistrz Drohiczyna
przyjmuje interesantów
w sprawie skarg i wniosków
w każdy poniedziałek
800-1200 i 1600-1630

Marian Rogowiec
Przewodniczący Rady
przyjmuje interesantów
w sprawie skarg i wniosków
w każdy poniedziałek
900-1200

Urząd Miejski

ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5
17-312 Drohiczyn
tel.: 85 65-65-260
e-mail: um@drohiczyn.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.