News

100 lat szkoły w Śledzianowie
14.11.2018
W obecności władz Gminy Drohiczyn i Powiatu Siemiatyckiego, przedstawicieli Podlaskiego Kuratorium Oświaty, duchownych, nauczycieli, byłych pracowników, kierowników oraz dyrektorów różnych instytucji z gminy Drohiczyn i powiatu siemiatyckiego, oraz mieszkańców, świętowano 100-lecie Szkoły Podstawowej w Śledzianowie.
Jubileusz rozpoczął się lekcją historii na temat 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w wykonaniu grupy z Lublina. Potem było przedstawienie historii szkoły, przemówienia, wręczenie upominków dyrekcji placówki. Następnie bohaterami były dzieci, które w części artystycznej zaprezentowały scenki z życia szkoły.
Dyrektor Katarzyna Moczulska m.in. mówiła: - „Szanowni państwo... Każdy jubileusz, to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, a śledzianowska szkoła nigdy nie była jedynie miejscem, czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań, oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się Naszą Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną, kolorową i otwartą na nowe (…) Pragnę wyrazić uznanie dla każdego z poprzednich dyrektorów tej szkoły, a byli to: Maria Kuszykówna, Józef Dąbrowa, Kazimierz Chudzian, Władysław Jarząbek, Henryka Jarząbkowa, Józef Kędra, Teodor Mykietiniuk, Stanisław Nowicki, Zygmunt Przesław, Jerzy Jadczuk, Grażyna Trochimiak, Barbara Nyczyk, Dorota Stępkowska, Barbara Pogorzelska. Pragnę też wyrazić uznanie dla byłych i obecnych pedagogów, pracowników szkoły, dla wszystkich rodziców i absolwentów – za wszystko, co powstało i powstaje – za wspólne działania dla dobra uczniów i całego środowiska (…) Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w nasze szkole zawsze najważniejszy był uczeń, duszą szkoły – nauczyciel, zaś absolwent – dumą.
Szkolnictwo w Śledzianowie ma więcej niż sto lat. Wcześniej Komisja Edukacji Narodowej poleciła utworzenie we wsi szkółki parafialnej. Nie wiadomo jak długo szkoła działała, jednak tradycje oświatowe nie zanikły.
W okresie pierwszej wojny światowej w Bużyskach i Chechłowie funkcjonowały szkoły prywatne. W latach 1916 – 1918 w Śledzianowie dzieci mogły uczyć się w jednoklasowej szkole ludowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 r., inspektorat w Bielsku Podlaskim założył w Śledzianowie i okolicznych wsiach szkoły jednoklasowe. W roku 1923 r. jednoklasówki połączono tworząc pięcioklasową szkołę powszechną. Szkoła mieściła się w budynkach prywatnych i w tzw. „Jutrzence” budynku parafialnym.
Wiosną 1939 r. ruszyła budowa nowej siedziby szkoły, co przerwał wybuch II wojny światowej. W październiku 1939 r. do budynku wkroczyli Rosjanie i dokończyli budowę wg swoich planów. Szkoła przybrała nazwę „Niepełna Średnia Szkoła”. W tym czasie Śledzianów i okoliczne miejscowości włączono do Białoruskiej Republiki Radzieckiej.
Rok 1941 przyniósł okupację niemiecką. Niemcy przystosowali budynek do potrzeb wojskowych. Ponieważ szkoła przestała działać, nauczyciele podjęli tajne nauczanie.
Dzieci wróciły do szkoły w 1945 r. Choć budynek był zdewastowany, sale zagrzybione, bez okien i ogrzewania, działalność rozpoczęła siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna w Śledzianowie.
Istnienie szkoły stanęło pod znakiem zapytania w roku 1964, gdy w budynku wybuchł pożar, jednak dzięki poświęcenia mieszkańców nie on spłonął doszczętnie, po czym został odbudowany.
W latach 2013 – 2017 organem prowadzącym szkołę było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śledzianów. Po rozwiązaniu stowarzyszenia placówka wróciła do zasobów gminy Drohiczyn.