Logo Gmina Drohiczyn

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 25424
W sumie: 398648

2011

220 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Poczty sztandarowe


Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili uroczyście polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. Wielkim świętem państwowym stała się rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w okresie międzywojennym. Jednak po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował, by przywrócić dzień 3 maja jako święto państwowe na cześć uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku.



 

 
 
 

Obchody w tym roku zapoczątkowano przemarszem pocztów sztandarowych, delegacji szkół, urzędu i zakładów pracy pod pomnik w Parku Miejskim, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

 
 
Delegacja AK.

 

 
 
Sztandar Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

 
 
 

W katedrze została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Podczas mszy pieśni zagrała Orkiestra Dęta OSP pod dyrekcją Wiesława Koszela. Część artystyczną przygotowała Pani Urszula Tomasik - dyrektor MGOK. Połączone chóry: katedralny i Seniora zaśpiewały wybrane na tą uroczystość pieśni: Mazurek 3 Maja, Łączko zielona, Pobudka dzwoni, Pieśń Konfederatów Barskich i inne.

 
 
 


Chórami dyrygowała s. Dorota Lemańska, akompaniował na akordeonie Pan Janusz Pilarek



 

 
 
 


Po południu, mimo niesprzyjajacej pogody, mieszkańcy Gminy Drohiczyn, którzy lubią taniec, spotkali się w Restauracji "Zamkowa" na przygotowanej przez Organizatora "Majówce".



 

 
 
 

 

 
MIsterium Bożonarodzeniowe cz.I
 

 

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów w polskich domach, wprowadzają w nastrój betlejemskiej stajenki, dają poczucie wspólnoty.

Jak co roku w Drohiczyńskim Ośrodku Kultury odbywa się Misterium bożonarodzeniowe, w którym ma miejsce propagowanie dawnej i współczesnej tradycji kolędowania. 

W tym roku, 16 stycznia, w I części został zaprezentowany Przegląd Kolęd Wschodniosłowiańskich. Zainteresowanie przeglądem mile zaskoczyło Organizatorów, wszystkie miejsca na Sali widowiskowej zostały zajęte. Przegląd został zorganizowany przez Prawosławny Instytut Kultury w Siemiatyczach, Parafię Prawosławną w Drohiczynie i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie. Licznie przybyli zaproszeni Goście z władz Gminy i Powiatu oraz Księża. Wszystkich powitała dyrektor Urszula Tomasik oraz ks. Sławomir Chwojko, kierownik Prawosławnego Instytutu Kultury. 

Na pięknie udekorowanej scenie wystąpili:

Chór Parafii św. Mikołaja w Drohiczynie pod dyrekcją lektora Grzegorza Klimiuka

 

 

 
 
 

 

Chór istnieje przy drohiczyńskiej parafii prawosławnej i posiada długoletnią tradycję. Najczęściej śpiewa podczas nabożeństw i różnych uroczystości parafialnych. Brał udział w różnych uroczystościach organizowanych jak przez Miasto tak też i Parafię. Rokrocznie uczestniczy w Siemiatyckim Przeglądzie Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej. Chór zaprezentował następujące kolędy: Dobryj weczir Tobi, Zaspiwajmo christiany, Diwnaja nowina, Dnieś pojuszcie,  Try sławnii cary, Szczo to za prediwna.

 

 

 

 
 
 

 

Jako drugi zaprezentował się  Zespół Dziecięcy „Żewżyki” Zespołu Szkół z DNJim. J. Kostycewicza w Bielsku Podlaskim Dyrygenci i kierownicy Zespołu Anna Fionik i Marianna Wawrusiewicz

Zespół działa od trzech lat, tworzą go uczniowie klasy IV. Zajmuje się odtwarzaniem i popularyzacją tradycyjnych, białoruskich obrzędów, pieśni w tutejszym dialekcie, śpiewanych otwartym głosem. Zespół uczestniczy w uroczystościach szkolnych, jest laureatem Festiwalu "Piosenka Białoruska", a także laureatem II miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Obrzędowych - Łomża 2010.

Tytuł inscenizacji, którą pokazał zebranym na Sali widowiskowej mieszkańcom, to "Na hohotuchu". Przedstawia ona tradycyjne, białoruskie obrzędy związane z nocą przejścia ze Starego w Nowy rok, zwana na Podlasiu "hohotuchą". Był to wieczór wróżb i żartów, dziewczyny wróżyły skąd i kiedy przyjdą do nich kawalerowie. Do domów przychodzili również kolędnicy z kozą, niedźwiedziem i cyganką, którzy życzyli szczęścia gospodarzom i śpiewali kolędy. 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

Jako trzeci zaprezentował się Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej Kierownikiem Chóru jest  ks. Mitrat Michał Niegierewicz, dyrygował: ks. diakon Marek MaciukaChór został założony z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Skład chóru stanowią duchowni i dyrygenci diecezji, którzy na co dzień zajmują się śpiewem cerkiewnym w swoich parafiach.

 

 
 
 

 

Chór śpiewa podczas głównych świąt i ważnych wydarzeń Prawosławnej Cerkwi w Polsce. Z sukcesami brał udział w: Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w 2002, 2003, 2006, 2008;  Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Grodnie na Białorusi w 2003, 2006 i 2009 r.; Międzynarodowym Festiwalu „Głas Pieczerskij” w Kijowie na Ukrainie w 2004 r; Międzynarodowym Festiwalu Prawosławnego Śpiewu w Mińsku na Białorusi w 2005r;.Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie 2008 r. Corocznie chór śpiewa na koncercie kolęd dla korpusu dyplomatycznego w Warszawskiej Katedrze Metropolitalnej. 

Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko – Bielskiej wystąpił z koncertami na Białorusi, Ukrainie, Serbii, Grecji oraz na Św. Górze Atos.

Osiągnięcia Chóru Duchowieństwa Diecezji Warszawsko – Bielskiej to programy telewizyjne, kasety i płyty CD. Chór zaprezentował następujące pieśni: Diwnaja nowina, Oj na mory, Stań Dawide, Anheły w nieb, Bracia patrzcie jeno, Szczo to za prediwo, Skinija złataja, Dobryj weczyr Tobi, Św. Warwara, Zaśnij Dziecino.

 

 
 
 

 

Wszyscy na Sali byli bardzo wzruszeni każdym występem. Wykonawcy zaprezentowali bardzo wysoki poziom śpiewanych kolęd a za swój występ otrzymali przygotowane dyplomy oraz kosze niespodzianki. Na zakończenie występów głos zabrał Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, który powiedział: Czcigodni księża, wg. czci i godności, drodzy chórzyści, drodzy kolędnicy, szanowni Państwo,(…)jestem pod wielkim wrażeniem dzisiejszego koncertu (…) zawsze jestem pod wielkim wrażeniem tych, którzy podtrzymują tradycję, podtrzymują kulturę, a są można powiedzieć amatorami, a w sposób szczególny te małe dzieci, że one wyciszają się z tej prędkości naszego bieżącego życia, bo wiemy, internet, samochody, telefony komórkowe nie zawsze idą w parze z tradycją i kulturą. To oczywiście jest bardzo ważne i musimy iść w tę nowoczesność i nie zostawać w tyle, ale kultura to są te korzenie, z których wyrośliśmy, a myślę, że nie powiem jako że przesadnie, że jest naszym szczęściem, że żyjemy w takim terenie, na takim obszarze, że ta kultura na przestrzeni wieków się przeplatała, że miała różne wpływy i to jest naszą siłą to jest naszym wyróżnikiem w stosunku do innych obszarów.

Także jeszcze raz w sposób szczególny dziękuję księdzu proboszczowi, że wyszedł z tą inicjatywą żeby, te o ile wiem większe przedsięwzięcie i jeden z etapów był tutaj w Drohiczynie. Mam nadzieję, że to nie będzie tylko taki jednostkowy epizod, że to się wpisze w naszą tradycję bo cieszę się, jeżeli ten budynek tętni życiem, że jeżeli te siedzenia wszystkie są zapełnione świadczy to o tym, że po prostu ta kultura jest nam potrzebna i ten budynek nie świeci pustkami... (brawa)

 

 
 
 

 

Śpiewać może każdy i każdy powinien. Za pomocą pieśni przekazujemy sobie zwyczaje, elementy tradycji i kultury. Wielu osobom wydaje się, że śpiewanie jest zarezerwowane dla tych, co występują na scenie. Nic bardziej mylnego, dlatego zapraszamy chętnych na zajęcia śpiewu do Ośrodka Kultury. 

 

 
MIsterium Bożonarodzeniowe cz.II
 

23 stycznia uczestniczyliśmy w II części Misterium Bożonarodzeniowego w Drohiczynie pod hasłem: HEJ BRACIA, CZY ŚPICIE. Spotkanie rozpoczęła dyrektor MGOK w Drohiczynie - Urszula Tomasik oraz ks. Tomasz Szmurło z parafii katedralnej w Drohiczynie. Na początku wystąpiła 10 letnia Zuzia Jabłońska, która zaśpiewała kolędę: "Gdy się Chrystus rodzi".
cdn

 
 
 

Burmistrz Drohiczyna zaprasza

Wojciech Borzym
Burmistrz Drohiczyna
przyjmuje interesantów
w sprawie skarg i wniosków
w każdy poniedziałek
800-1200 i 1600-1630

Marian Rogowiec
Przewodniczący Rady
przyjmuje interesantów
w sprawie skarg i wniosków
w każdy poniedziałek
900-1200

Urząd Miejski

ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5
17-312 Drohiczyn
tel.: 85 65-65-260
e-mail: um@drohiczyn.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.