Logo Gmina Drohiczyn

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 3580
W sumie: 403233

2008

VIII Nadbużańska Noc Świetojańska 2008
 

 

Według prastarych wierzeń noc z 23 na 24 czerwca to czas czarów, wróżb i tajemniczych znaków. Obchodzono ją dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Mowa oczywiście o nocy świętojańskiej, której zwyczaj przetrwał do dziś. W Drohiczynie obchodzono ją w tym roku nieco wcześniej, bo już 22 czerwca. Patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Siemiatyckiego pan Jan Zalewski i to on wraz z burmistrzem Drohiczyna panem Wojciechem Borzymem ogłosił uroczyste rozpoczęcie obchodów Nocy Świętojańskiej w Drohiczynie.

 

 
 
Prowadząca imprezę - dyrektor MGOK Urszula Tomasik

 

Imprezę prowadzoną przez dyrektor drohiczyńskiego Domu Kultury, uświetniły występy zespołów: Czasami 5 z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie, Szkolnego Klubu Tańca przy Zespole Szkół w Drohiczynie, zespołów śpiewaczych: „Tęcza” z Nurca Stacji oraz z klubu „Jesień” z Drohiczyna. Dziewczyny z Czasami 5 na wstępie zachwyciły publiczność wykonaniem piosenki „Kwiat jednej nocy”, a pozostałe występy dostarczyły wspaniałych wrażeń artystycznych wszystkim zebranym.

 

 
 
 

 

 
 
Wianki wykonane przez dziewczęta 

 

 
 
Szkolny Zespół Tańca 


Szkolny Zespół Tańca prowadzony przez Panią Alinę Małaszkiewicz. 

 
 
Paulina Szymańska z Grupy Muzycznej CZASAMI 5

 

 
 
Roxana Jabłońska CZASAMI 5

 

 
 
CZASAMI 5 Paulinka Kosińska i Monika Wierzbicka

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
Zespół Tęcza z Nurca Stacji

 

 
 
 

 

Nie zabrakło też najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych zwyczajów tej nocy, czyli rzucania wianków na wodę oraz szukania kwiatu paproci. Rzucanie wianków dotyczy zarówno panien jak i kawalerów, gdyż dotyczy zamążpójścia jak i wyczekiwanej miłości. Panny rzucające wianki powinny pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, wianek należy rzucać do rzeki(jezioro oznacza zastój uczuć-od wody stojącej). Po drugie, rzuca go z rozmachem, aby nie utkwił w sitowiu, ale też z wyczuciem, żeby nie uszkodzić płonącej na nim świeczki, bo to wróży miłosne kłopoty. Po trzecie, przy brzegu należy zapewnić sobie obecność kawalera-jeśli wianka nikt nie wyłowi jego właścicielka nie znajdzie miłości przez cały rok. Jeśli chłopak nie wyłowi żadnego wianka musi samotnie czekać do przyszłego roku. Oprócz tego w Drohiczynie wybrano też Najpiękniejszy Wianek Nocy Świętojańskiej wykonany przez dziewczęta samodzielnie lub też pod kierunkiem instruktora plastyki  pani Małgorzaty Zdunek (pomocną dłoń podały również mamy a także ojcowie)

 

 
 
Chór Seniora "Jesień" pod kierunkiem Ludmiły Wiszenko

 

 
 
 

 

 
 
Soliści Chóru Seniora w piosence "Jarzębina czerwona"

 

 
 
Płynace wianki po Bugu

 

O 22.00 nastąpił kulminacyjny punkt programu, czyli poszukiwanie kwiatu paproci. Wszyscy ochotnicy udali się do Topoliny nad Bugiem, by, jak co roku odnaleźć kwiat mający przynieść szczęście, mądrość i zdolność widzenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi. Niebieski kwiat paproci zakwita raz w roku –właśnie w noc świętojańską. Znaleźć go może podobno tylko człowiek odważny i prawy. Ci, co twierdzą, że go widzieli mówią, że jest mały oraz niebieski. Z jednej strony kwiat paproci gwarantuje znalazcy szczęście, bogactwo oraz możliwość wpływania na uczucia innych, ale niestety z drugiej- jego samego pozbawia prawdziwych uczuć. Dlatego,  nawet jeśli nocna eskapada do lasu okaże się bezowocna nie ma co rozpaczać. Wystarczy zerwać pęd paproci-ten dużo łatwiej znaleźć- i nosić go w portfelu. To też przynosi szczęście. W Drohiczynie znalazła go para: Ewelina Chwedczuk Z Bartkowa i Maciej Skibniewski z Czapli którzy otrzymali z rąk Starosty Siemiatyckiego tytuły: Króla i Królowej Nocy Świętojańskiej w roku 2008. Para wygrała również pobyt weekendowy w kwaterze agroturystycznej Państwa Babińskich z Klepaczewa.

 

 
 
Powracajacy z Topoliny ze znalezionym kwiatem paproci

 

 
 
 

 

 
 
Nadanie tytułów Króla i Królowej Nocy Świetojańskiej

 

 
 
Gratulacje od Starosty Siemiatyckiego Jana Zalewskiego

 

 
 
Nie zapomnieliśmy również o imieninach Starosty

 

 
 
I jeszcze zabawa w Noc Świętojańską z Zespołem z ulicy Zaszkolnej

 

 
 
 

 

 

Wszyscy którzy przybyli na obchody nocy świętojańskiej w Drohiczynie na pewno mogli tu znaleźć coś dla siebie. Mnie najbardziej podobały się występy zespołu Czasami 5 oraz Szkolnego Zespołu Tańca przy Zespole Szkół w Drohiczynie. Mam nadzieję,  że takie radosne powitanie lata zapewni wszystkim uczestnikom zabawy pomyślność, dobrą pogodę i obfitość plonów, a wszystkie wróżby spełnią się. 

 

 

 

Monika Małko

odbywająca praktykę w MGOK w Drohiczynie

 

 
 
Najpiękniejszy wianek

Burmistrz Drohiczyna zaprasza

Wojciech Borzym
Burmistrz Drohiczyna
przyjmuje interesantów
w sprawie skarg i wniosków
w każdy poniedziałek
800-1200 i 1600-1630

Marian Rogowiec
Przewodniczący Rady
przyjmuje interesantów
w sprawie skarg i wniosków
w każdy poniedziałek
900-1200

Urząd Miejski

ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5
17-312 Drohiczyn
tel.: 85 65-65-260
e-mail: um@drohiczyn.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.